MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko poszukuje specjalistów. Pracownicy wykonujący te konkretne zawody, mogą dostać wezwanie do odbycia szkolenia w 2024 roku

Monika Fajge
Monika Fajge
Ćwiczenia wojskowe są obowiązkowe. Zobacz kto w pierwszej kolejności otrzyma powołanie
Ćwiczenia wojskowe są obowiązkowe. Zobacz kto w pierwszej kolejności otrzyma powołanie Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Ministerstwo Obrony Narodowej systematycznie wzywa rekrutów (i nie tylko) na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Wezwania powinni spodziewać się Polacy wykonujących określone zawody. W kamasze pójdą też mieszkańcy Dolnego Śląska i samego Wrocławia. Kliknij w zdjęcie i sprawdź kto może otrzymać wezwanie do wojska. Osoby wykonujące te zawody są w wojsku szczególnie potrzebne!

Spis treści

Pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczący obowiązkowych ćwiczeń wojskowych wywołał sporo kontrowersji i zamieszania już w 2023 roku. Zanim jednak ćwiczenia - niektórzy zostaną wezwani na kwalifikację.

W tym roku wezwanie na kwalifikację wojskową dostanie łącznie ok. 230 tys. osób. W tej liczbie są zarówno mężczyźni urodzeni w 2005 r. (pierwsza kwalifikacja w życiu), jak również osoby posiadający kwalifikacje przydatne do służby wojskowej.

Zobacz też: Sebastian Lewicki z Wrocławia jest strażakiem. Uległ wypadkowi i dziś potrzebuje wsparcia ludzi wielkich serc

Wojsko wzywa na ćwiczenia

Gdy posiadamy już książeczkę wojskową, a wykonujemy deficytowy zawód, armia może się o nas upomnieć i wezwać na ćwiczenia. Chodzi przede wszystkim o żołnierzy rezerwy i osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (odbyli służbę lub szkolenie wojskowe). Wezwania na ćwiczenia wojskowe mogą spodziewać się też osoby bez odpowiedniego przeszkolenia. Wojsko zapewnia, że chce w ten sposób, przy okazji, uzupełnić dane osobowe rezerwistów i zweryfikować ich stan zdrowia.

Ćwiczenia w jednostkach wojskowych są obowiązkowe

Kto otrzyma wezwanie, na ćwiczenia musi się zgłosić. W przeciwnym razie, trzeba liczyć się z grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności. Na czas ćwiczeń trzeba będzie wziąć w pracy bezpłatny urlop., choć, zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, za każdy dzień udziału w ćwiczeniach przysługuje rekompensata w formie uposażenia zasadniczego, wypłacanego przez jednostkę wojskową.

  • 184,95 zł (kapitan)
  • 174,70 zł (porucznik)
  • 141,80 zł (sierżant)
  • 133,60 zł (kapral)
  • 117,13 zł (szeregowy)

Od powołania na ćwiczenia wojskowe można się odwoływać

Kto dostanie wezwanie, ale z jakiegoś powodu nie będzie mógł uczestniczyć w szkoleniu, może się od powołania odwołać. Jest na to 14 dni. Swoją decyzję trzeba jednak uzasadnić. W grę może wchodzić sytuacja zdrowotna, zawodowa lub rodzinna.

Wojsko zamierza wezwać na ćwiczenia osoby posiadające konkretne kwalifikacje. Kto musi się liczyć z wezwaniem? Kliknijcie w GALERIĘ, a potem poruszajcie się za pomocą strzałek lub gestów w smartfonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojsko poszukuje specjalistów. Pracownicy wykonujący te konkretne zawody, mogą dostać wezwanie do odbycia szkolenia w 2024 roku - Gazeta Wrocławska

Wróć na konstancinjeziorna.naszemiasto.pl Nasze Miasto