MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 34 km od Gorlic. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 15 - 16 czerwca?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wycieczkę rowerową z Gorlic? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy odległości, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 34 km od Gorlic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe niedaleko Gorlic proponujemy na weekend.

Spis treści

Ścieżki rowerowe z Gorlic

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 34 km od Gorlic, które przetestowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 15 czerwca w Gorlicach ma być 22°C. Nie powinno padać. W niedzielę 16 czerwca w Gorlicach ma być 21°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 42%.

🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 14 Pielgrzymka z Folusza w cieniu Wątkowskiej

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 34,72 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 10 min.
  • Przewyższenia: 421 m
  • Suma podjazdów: 1 097 m
  • Suma zjazdów: 1 097 m

UM_Podkarpackie poleca trasę mieszkańcom Gorlic

Trasa tej wycieczki w połowie prowadzi przez Magurski Park Narodowy. Pierwsza część trasy biegnie zalesionym obszarem, druga zaś odkrytym, o zróżnicowanym charakterze. Na bazę wybieramy Folusz, który leży tuż przy drodze wojewódzkiej nr 933 z Gorlic do Nowego Żmigrodu. Z centrum wsi kierujemy się na wschód, za zielonym szlakiem pieszym. Po drodze mijamy tereny czynnej kopalni ropy naftowej. Nieco powyżej ostatnich zabudowań wjeżdżamy na teren Magurskiego Parku Narodowego . Należy pamiętać o zakupie biletu. Tu zaczyna się niebieski szlak rowerowy, którym pojedziemy przez około 12 km. Początkowo trasa prowadzi asfaltową drogą w górę zalesionej doliny potoku. Stromy w końcówce podjazd kończymy na Przełęczy pod Świerzową, z której opadamy szutrowo-asfaltową drogą na obrzeża Świątkowej. Na rozjeździe dróg, przy wiacie, kończy się niebieski szlak rowerowy. Tutaj skręcamy w lewo i za znakami czerwonymi pojedziemy aż do Desznicy . W centrum wsi, na skrzyżowaniu, udajemy się na wprost, na widokowy szczyt. Nieco mniej stromą drogą zjeżdżamy do Skalnika. Już z daleka rozpoznamy wieżę kościoła wystającą ponad zabudowania wsi. Za kościołem jedziemy zielonym szlakiem w lewo; opuszczamy go po chwili przed boiskiem, gdzie łukiem zakręcamy ponownie w lewo. Doliną zachodniego dopływu Wisłoka jedziemy w kierunku zachodnim. Mijamy wsie Brzezowa i Mrukowa. W tej drugiej skręcamy w lewo, za znakami niebieskiego szlaku rowerowego. W Pielgrzymce naszą uwagę zwróci zabytkowa drewniana cerkiew . Dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo. Po 300 m, na łuku, zjeżdżamy w polną, utwardzoną drogę i kierujemy się na zachód. Na drugim skrzyżowaniu główną drogą jedziemy na północ, w bród pokonujemy Kłopotnicę i na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jadąc cały czas prosto dojedziemy do Folusza. Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i wracamy nią do centrum wsi.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Magurski Park Narodowy (MPN) rozpoczął działalność 1 stycznia 1995 r. Swoim zasięgiem obejmuje górne dorzecze Wisłoki oraz pasmo Magury Wątkowskiej. Jego powierzchnia wynosi 194,4 km². Prawie 90 % powierzchni leży na terenie województwa podkarpackiego, a pozostałe 10 % na terenie województwa małopolskiego. MPN chroni bogaty świat roślinny i zwierzęcy występujący w unikatowym w skali Karpat obszarze przejściowym między Karpatami Zachodnimi a Karpatami Wschodnimi. Jest to najbardziej lesisty park narodowy w Polsce – lasy zajmują ponad 95 % jego powierzchni. W większości zachowały naturalny, puszczański charakter.

Dawna cerkiew pw. św. Dymitra Męczennika w Desznicy – obecnie kościół rzymskokatolicki; została zbudowana w 1790 r., na miejscu drewnianej świątyni, która spłonęła. Wnętrze jest barwne, całkowicie pokryte polichromią. Poniżej cerkwi jest usytuowany cmentarz wojenny nr 7 z okresu I wojny światowej.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Gór w Skalniku – obecny kościół został wybudowany w latach 1909–1911. Poprzednie dwa były drewniane. W ołtarzu głównym znajduje się otoczony czcią (przybyły tu prawdopodobnie z Nitry na Słowacji) XV-wieczny obraz Matki Boskiej. Jest podobny do ikony jasnogórskiej, z cechami bizantyjskimi. Został koronowany we wrześniu 2007 r. koronami poświęconymi przez Jana Pawła II.

Drewniana prawosławna cerkiew pw. Michała Archanioła w Pielgrzymce – prawdopodobnie z końca XVIII w., gruntownie remontowana w latach 1870–1872, obecnie użytkowana nadal przez wiernych obrządku prawosławnego. Świątynia należy do typowych budowli sakralnych wznoszonych na zachodniej Łemkowszczyźnie. Wewnątrz znajduje się ciekawy ikonostas oraz ikony zachowane z wcześniejszej cerkwi.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Beskid Niski : Berest - Florynka - Brunary - Śnietnica - Banica - Izby - Czyrna - Piorunka

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 38,07 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 35 min.
  • Przewyższenia: 206 m
  • Suma podjazdów: 610 m
  • Suma zjazdów: 597 m

KrisX poleca trasę rowerzystom z Gorlic

Berest - Florynka - Izby

Parkowanie : Zmotoryzowami mogą zostawić samochód koło cerkwi, trasę można też zacząć w innym miejscu, w każdej miejscowości koło kościoła/cerkwi jest mały parking
Trasa na każdy rower (zob. uwagę w tekście dot. drogi do Polan)
Są 4 podjazdy (do Brunar, Banicy,Izb, Piorunki), max 8% nachylenia

Atrakcją trasy są stare XVIII-XIX cerkwie połemkowskie, większość z uwagi na położenie na Szlaku Architektury Drewnianej jest otwarta przynajmniej można zerknąć przez kratę na wnętrze

W Bereście cerkiew św Kosmy i Damiana z 1842 roku, dawniej grekokatolicka, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny
Z Berestu do Polan można dojechać na dwa sposoby : szosowcy - drogą 981 , posiadacze inncyh rowerów mogą pojechać równoległa drogą wzdłuż potoku Mostysza z tym że po drodze ok 1km od Beresta jest spory bród (raczej nie da sie przejechac, trzeba rower przeprowadzić)
W Polanach ładna drewniana cerkiew z 1820 roku pw św Michała Archanioła, Po drugiej stromy szosy przy skrzyżowaniu z drogą do Kamiannej mały bar ze smacznym i niedrogim jedzeniem (kebab, pizza)
Z Polan w kierunku Florynki drogą DW981 , dość ruchliwą, przed samą Florynką odbijamy w prawo na drogę lokalną.
We Florynce - murowana cerkiew z 1875 roku, dawiej grekokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki
Z Florynki trasa prowadzi przez Brunary, Śnietnicę , Banicę do Izb.
W Brunarach cerkiew wpisana na listę UNESCO, pw św Michała Archanioła z XVIII w( dokładny rok nieznany). Jako obiekt UNESCO powinna byc otwarta codiennie (ew. z wyjątkiem poniedziałków)
W Śnietnicy cerkiew św. Dymitra z 1755 roku, pózniej przebudowana. Obecnie cerkiew grekokatolicka.
W Banicy cerkiew św. Michała Archanioła z końca XVIIIw , dawniej grekokatolicka, dziś parafia rzymskokatolicka.
Z Banicy podjazd , na końcu warto sie zatrzymać i popatrzeć na Lackową i Izby u jej podnóża. Stąd szybki zjazd do Izb gdzie można obejrzeć murowaną cerkiew św Łukasza z 1888 roku
Opcja - jeśli czas pozwala - warto podjechać do cerkwi w Bielicznej (ok 6km w sumie)
Z Izb wracamy w kierunku Banicy , najpierw lokalną wąską drogą do Czyrnej, potem lepszą do Piorunki i kończymy w Bereście
W Czyrnej cerkiew pw św Paraksewy,dawniej grekokatolicka obecnie kościoł rzymskokatolicki z 1893 roku a w Piorunce cerkiew pw. Kosmy i Damiana z 1798, przebudowywana w 1909 , dawniej grekokatolicka obecnie kościoł rzymskokatolicki
Obie , w Czyrnej i Piorunce były niestety zamknięte
Wycieczkę kończymy w Bereście
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Beskid Sądecki : Velo Poprad

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 57,98 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 1 min.
  • Przewyższenia: 351 m
  • Suma podjazdów: 557 m
  • Suma zjazdów: 820 m

Rowerzystom z Gorlic trasę poleca KrisX

Początek : Szczawnik koło cerkwi.
Zmotoryzowani moga zaparkować koło cerkwi , jest tu spory parking.
Koniec : Stary Sącz PKP , powrót ze Starego Sacza pociągiem, jeżdżą srednio co 2 godziny.
Cała trasa z jednym większym i dwoma mniejszymi wyjątkami prowadzi w dół.
Z wyjątkiem pierwszego odcinka do Milika nadaje się dla rowerów szosowych.
Na Słowacji obowiązuje jazda w kasku
Trasę można skrócić, w mijanych miejscowościach są stacje PKP.

Cerkiew św. Dymitra z 1841 roku w Szczwniku jest obecnie kościołem filialnym parafii rzymsko-katolickiej w Złockiem, otwarta tylko podczas mszy św. Około 50 m za cerkwią altanka ze źródlem wody mineralnej (smakuje jak Muszynianka).
Stąd trasa biegnie czerwonym szlakiem Wód Mineralych do Milika, najpierw krótki ale stromy podjazd a potem kilka kilometrów zjazdu do Milika najpierw drogą gruntową a potem asfaltem.
Po drodze 3 brody ,dno jest wyłożone płytami betonowymi, w maju przejazd bez problemu
W Miliku warto zobaczyć cerkiew św Kosmy i Damiana z 1813 roku (obecnie kościół rzymskokatolicki) i kilka starych nagrobków na położonym obok cmentarzu.
Zmianiamy szlak Wód Mineralnych na EV11 i Aquavelo.
Przez kladkę na Popradzie szlak prowadzi na Słowację, i dalej wzdłuż Popradu i zbliżając bądź oddalając od rzeki .
Nawierzchnia w przeważającej części bardzo dobra po mało uczęszczanych drogach lokalnych.
Za miejscowością Mały Lipnik jedyny solidny podjazd, po nim zjazd, nie nalezy się zbytnio rozpędzać - droga jest nierówna i miejscami dziurawa..Po zjeździe droga prowadzi brzegiem rzeki az do Mniszka nad Popradem gdzie wracamy do Polski, po drodze mały budynek ze źródłem wody Sulinka, ma specyficzny smak :)
W Piwniczej wracamy na prawy brzeg Popradu.
W miejscowości Głębokie szlak rowerowy prowadzi drogą asfalotwą z niewielkim podjazdem który można ominąć jadąc koło sklepu na wprost drogą gruntową.
W Rytrze są dwie opcje - powrót na lewą stronę rzeki lub dalsza jazda po prawej stronie u podnoża zamku i dalej wąską ścieżką. My wybraliśmy wariant pierwszy, napotkani rowerzyści przekazali nam informacje że przejazd prawą stroną jest jak najbardziej możliwy z tym że nie jest zbyt równo (stan 2024).
Dalej do Starego Sącza drogi asafaltowe. Trzymając sie cały czas szlaku EV11 raz po prawej raz po lewej stronie rzeki docieramy do parku i kładek na Bobrowisku. Są tu zbudowane czatownie do obserwacji ptaków i pomosty pomiędzy stawami (zakaz jazdy po kładkach)
Na koniec rzut oka na Dunajec który niedaleko przejmuje wody Popradu i docieramy do Starego Sącza.
W Starym Sączu warto zobaczyć klasztor Klarysek, uliczki niedlaeko Rynku z niską zabytkową zabudową a jeśli czas pozwoli to niedaleko dworca PKP jest Ołatarz Papieski i błonia gdzie papież Jan Paweł II odprawiał mszę w 1997 roku.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Jan Řepka | Czesko-słowacko-polski rowerowy rajd muzyczny 2011 [COMPLETE TOUR]

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 1 764,51 km
  • Czas trwania wyprawy: 110 godz. i 17 min.
  • Przewyższenia: 815 m
  • Suma podjazdów: 7 761 m
  • Suma zjazdów: 7 743 m

Www.janrepka.cz poleca trasę rowerzystom z Gorlic

PROFILE:

"Prague artist and composer Jan Repka will head on his first long-term bike concert trip. The itinerary runs through three countries and counts more than 1500 km. Repka will give more than 20 concerts.

The musician will visit the cities situated on the Greenways, such as Wroclaw and Opole on Odra Trail, Krakow and Lanckorona on Amber Trail.

All the musical equipment will be placed on Jan’s specially prepared extended (!) bike."


REAL STATISTICS:


Time: 33 days
Distance: 1915 km

Concerts: 26
Musicians I shared stage with: 16
Cyclists who joined me: 19

Hotel: 8x
At-home: 19x
On-stage: 6x
Tent: 1x

Total rise: 16547 m
Highest point: 1269 m (High Tatras)
Max speed: 68 km/h


THANK YOU THANK YOU THANK YOU


ALL THE ORGANISERS
ALL MY HOSTS
ALL MY COMPANIONS MUSICAL & BICYCLE
ALL MY LISTENERS
ALL MY FRIENDS HOME & ON THE ROAD

Auto*mat
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Beskid Sądecki : Szczawnik - Bacówka nad Wierchomlą - dolina Popradu - Muszyna

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 47,72 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 51 min.
  • Przewyższenia: 505 m
  • Suma podjazdów: 984 m
  • Suma zjazdów: 1 018 m

KrisX poleca trasę mieszkańcom Gorlic

Trasa na rower terenowy
Na Słowacji obowiązuje jazda w kasku

Parkowanie : Zmotoryzowami mogą zostawić samochód w Szczawniku koło cerkwi, koło pętli autobusowej lub przy wejściu na szlak. Plac oznaczony jako parking pod wyciągiem jest ogrodzony i niedostępny (2024)
Podjazd do bacówki prowadzi szeroką utwardzoną leśną drogą, nachylenie do 5% , dopiero na ostatnim odcinku będzie stromo (10-11%)
Spod schroniska piękne widoki na dolinę Popradu i odległe Tatry. Jest tu bufet a nawet stacja ładowania rowerów elektrycznych
Do Wierchomli zjazd drogą leśną (jakośc podobna do drogi ze Szczawnika choć stromiej) a następnie drogą asfaltową i ścieżką rowerową do szosy głównej w Wierchomliu Wielkiej
Dalszy odcinek aż do Milika prowadzi drogą DW971. Ruch jest znaczący. Po drodze mijamy kolejno Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój i Andrzejówkę
Za Żegiestowem warto zjechac w bok na Łopatę Polską, mały półwysep otoczony w obu stron przez rzekę. Na Łopacie poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza (da sie ją przejechać rowerem), można zobaczyć wlot tunelu kolejowego, mała elektrownię wodną po słowackiej stronie, miejsce gdzie graniczymy ze Słowacją od północy :) a na koniec wypić kawę w sanatorium Wiktor lub pensjonacie Irena.
Zeby ominąć drogę 971 można zjechać na słowacką stronę już w Andrzejówce lub jechac do Milika już ścieżka rowerową (tak idzie nasza trasa). Ścieżka rowerowa niestey omija ładną cerkiew łemkowską w Andrzejówce, a warto ją zobaczyć
W Milku przekraczamy rzeke i granicę ze Słowacją i jedziemy szlakiem EV11 w stronę Muszyny. Ładna ścieżka asfaltowa zmienia podłoże na mineralne - uwaga w dwóch miejsca na ostre kamieniste podjazdy/zjazdy , przy kolejnym przechodzeniu granicy PL-SK przeprowadzamy rower (odcinek o nachyleniu 30%) a następnie zjeżdżamy do Muszyny
Muszyna tp oddzielny temat i wymaga kilku godzin na zwiedzanie. Warto zobaczyć odbudowany zamek, ogrody tematyczne i sensoryczne. Jest też kilka opcji na zjedzenie obiadu
Do Szczawnika powrót drogą z Muszyny ok 5km
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria do roweru

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto