MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby lecznicze i zioła na nowych studiach na UJ. Kierunek: Surowce naturalne w profilaktyce i terapii. Trwa już rekrutacja

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
pixabay.com
Do 29 sierpnia trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych "Surowce naturalne w profilaktyce i terapii", prowadzony przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum, Ośrodek ds. kształcenia podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. Jak zwraca uwagę uczelnia, w trakcie trwania studiów zaplanowane są m.in. zajęcia terenowe, podczas których uczestnicy będą mogli praktycznie nauczyć się rozpoznawać wybrane grzyby i rośliny lecznicze.

Nowy kierunek to oferta dla osób mających wykształcenie wyższe (co najmniej I stopnia), zainteresowanych problematyką stosowania surowca naturalnego, a także zatrudnionych w firmach dystrybuujących środki żywieniowe oraz suplementy diety zawierające surowce naturalne.

Celem studiów jest opanowanie wiedzy z zakresu znajomości surowców pochodzenia naturalnego (roślinnego, grzybowego, zwierzęcego, nieorganicznego) oraz ich praktycznego zastosowania w działaniach profilaktycznych oraz terapii wybranych schorzeń.

Krakowska uczelnia podkreśla, że są to pierwsze tego typu studia podyplomowe, podczas których wiedza z zakresu grzybów leczniczych zostanie przekazana w tak wielowątkowy i szeroki sposób. Odbywać się one będą pod kierunkiem prof. Bożeny Muszyńskiej kierującej Katedrą Botaniki Farmaceutycznej.

- Współczesny świat medycyny coraz częściej zwraca się ku naturze, poszukując w niej odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki i terapii chorób cywilizacyjnych. Surowce naturalne pochodzenia grzybowego, roślinnego, algowego czy zwierzęcego już w starożytności odgrywały ważną rolę, jako pożywienie, remedia czy nawet ówczesne leki. Aktualnie odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju nowoczesnych metod leczenia i zapobieganiu chorobom, a w związku ze znacznym wzrostem zainteresowania zdrowym stylem życia i praktykami żywieniowymi konsumentów wywołanymi m.in. pandemią Covid-19 rośnie zapotrzebowanie na nutraceutyki zawierające w swoim składzie grzyby i rośliny jadalne i lecznicze - mówi prof. Bożena Muszyńska.

Właśnie w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym tematem, uczelnia zdecydowała się rozpocząć rekrutację na nowy kierunek studiów podyplomowych.

W trakcie dwusemestralnych studiów (150 godz. dydaktycznych) uczestnicy zapoznają się z podstawowymi definicjami z zakresu ziołolecznictwa, regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych roślinnych oraz grzybowych, procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji, a także kwestiami związanymi z pozyskiwaniem surowca leczniczego. Zaznajomią się z aktualnym stanem wiedzy dotyczącym efektywności surowców rejestrowanych jako produkty lecznicze według statusu EMA, a także wynikami badań naukowych dotyczących surowców o potencjalnym znaczeniu w profilaktyce i terapii. Ponadto - podczas zajęć terenowych - będą mogli praktycznie nauczyć się rozpoznawać wybrane grzyby i rośliny lecznicze.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Limit przyjęć wynosi minimum 25, a maksymalnie 30 osób. Nie ma egzaminów wstępnych.

Planowy termin rozpoczęcia studiów - październik 2024 roku.

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto